Gümrükten tasfiye edilen eşyalar ekonomiye kazandırılıyor


Ticari araçlardan binek araçlara, kuyumculuk sektöründen tekstil sanayine, elektronik eşyadan mobilyaya, gıda sanayinden kozmetik sektörüne. Tüm bu ürünler satışa sunuldu. Ekonomiye katkı sağlandı.

Gümrüklerden 2023 yılında ihale yolu ile satılan 2,5 milyar lira tutarındaki tasfiyelik eşya kamu bütçesine ve ekonomiye kazandırıldı. 2023 yılına ilişkin rakamları Ticaret Bakanlığı açıkladı.

Gümrükten tasfiye edilen eşyalar ekonomiye kazandırılıyor

Peki vatandaşlar bu eşyalara nasıl ulaşıyor? E-ihale tasfiyelik hale gelen eşya ve araçların satışı, 2014 yılından itibaren bu yöntemle gerçekleştiriliyor.

2023 yılında toplam 12 bin 16 ihaleden 10 bin 189’unda satış gerçekleştirildi. 85 farklı gruptaki ihalelerin yüzde 37’sini elektronik eşya, yüzde 14’ünü küçük ev aletleri, yüzde 5’ini pamuk, yüzde 4’ünü demir çelik, yüzde 3’ünü ahşap ürünler, yüzde 2’sini giyim eşyası oluşturuyor.

Ayrıca 2022 yılına göre, araç satışlarında yüzde 55, eşya satışlarında yüzde 50 ve hasılatta ise yüzde 53 oranında artış sağlandı.

Gümrükten tasfiye edilen eşyalar ekonomiye kazandırılıyor

Elektronik ihale yöntemine ülkede yerleşik tüm vatandaşlar ihalelere mobil uygulamadan katılabiliyor. Ticaret Bakanlığı’na bağlı Tasfiye İdareleri, satışa sunacakları eşyanın insan, hayvan, bitki ve çevre sağlığına etkilerini göz önünde bulundurarak ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşünü alıp uygunluk analizlerini yaptırdıktan sonra eşyayı satışa sunuyor. Bu kapsamda gıda ürünlerinin ihaleye sunulması halinde uygunluk raporları da e-ihale sisteminde isteklilerin görüşüne sunuluyor.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*