Almanya, Ukrayna’ya Leopard 1 tankı teslimatını onayladı

[ad_1]

Almanya, Ukrayna'ya Leopard 1 tankı teslimatını onayladı

Almanya merkezli Süddeutsche Zeitung gazetesinin hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberde, Almanya’nın Ukrayna’ya daha fazla Leopard 1 tankı gönderilmesi için teslimatları onayladığı belirtildi. Endüstriyel stoklardan gönderilecek olan tankların tamir edildikten sonra teslimatının her an gerçekleşebileceği aktarıldı. Alman silah üretici Rheinmetall ve Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG), Ukrayna’nın satın almak istemesi halinde maliyeti 100 milyon euroyu aşan eski Leopard 1 tankları tamir ederek gönderebileceğini açıklamıştı.

Ukrayna yolcusu tanklar: M1 Abrams ve Leopard 2 karşılaştırması

Ukrayna yolcusu tanklar: M1 Abrams ve Leopard 2 karşılaştırması

ALMANYA, KATAR İLE GÖRÜŞÜYOR

Alman yetkililer, Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası’nda güvenlik nedeniyle Katar’ın satın altığı 15 Geopard tankın da Ukrayna’ya gönderilmesi için görüşmelerini sürdürüyor.

MUHAREBE TANKI LEOPARD

Alman Krauss-Maffei Wegmann firması yapımı olan ana muharebe tankı Leopard, ilk olarak 1979 yılında Alman ordusu tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Söz konusu tankın son versiyonu olan Leopard 2 tankları bugün Türkiye, Polonya, İspanya, Yunanistan, Danimarka, Norveç, İsveç, Finlandiya, İsviçre ve Avusturya tarafından da kullanılıyor. Almanya’da üretilen tankların başka ülkelerde kullanılması için Almanya’nın onayının alınması gerekiyor.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*