ABD’ye kaçırılan 2 bin 700 yıllık lahit kapağı Mısır’a teslim edildi

[ad_1]

ABD'ye kaçırılan 2 bin 700 yıllık lahit kapağı Mısır'a teslim edildi

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri, düzenlediği basın toplantısında “Yeşil Lahit” olarak bilinen eserin gizlice ülkeden kaçırıldığını söyledi. Eserin geri alınmasını ise “Mısır’ın mirasını koruma” çabalarının bir parçası olarak niteledi.

Turizm ve Eski Eserler Bakanı Ahmed Issa ise yaklaşık üç metre uzunluğunda ve 90 santimetre genişliğindeki kapağın kısa süre önce ABD’den teslim alınan 17 eser arasında yer aldığını belirtti.

Devlet medyasına göre lahit kapağı Kahire’nin güneyindeki Abusir nekropolünden yağmalandıktan sonra 2008’de ABD’ye götürüldü ve 2013’te Houston Doğa Bilimleri Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

“ANTİK MISIR’IN EN BÜYÜK AHŞAP LAHİTLERİNDEN BİRİ”

Son 10 yılda Mısır’a, yasa dışı yollardan ülke dışına çıkarıldığı tespit edilen yaklaşık 29 bin eser geri getirildi.

Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri, lahidin muhtemelen bir soyluya ait olduğunu söyledi.

Veziri, lahidin Antik Mısır’ın Geç Dönemine ait olduğunu ve üzerine kazınmış yüzün renginden dolayı Yeşil Lahit olarak adlandırıldığını söyledi.

Sadece kapağı çalınan tabutun tamamının yaklaşık yarım ton ağırlığında olduğu ve bunun da onu Antik Mısır’ın en büyük ahşap lahitlerinden biri haline getirdiği belirtildi.

Son bulunan eserlere ek olarak, Mısır son iki yılda bazıları 3 bin yıldan daha eskiye dayanan 300’den fazla lahit ve 150 bronz heykelciği gün ışığına çıkardı.

(Kaynak: Euronews  Türkçe)

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*